Huang Shuxian served as party secretary of the Ministry of Civil Affairs (resume) zngay

Huang Shuxian was appointed party secretary of the Ministry of Civil Affairs (Figure resume) original title: Huang Shuxian, Party Secretary of Ministry of Civil Affairs (Figure CV) source: Chinese Communist News Network on 7 November, according to the Ministry of civil affairs website news, recently, the CPC Central Committee decided that Huang Shuxian was appointed party secretary of the Ministry of civil affairs, Li Liguo no longer served as party secretary of the Ministry of civil affairs. Huang Shuxian resume: Huang Shuxian, male, Han nationality, born in September 1954 in Jiangsu, Yangzhong, October 1977 to participate in the work of the party in September 1977, graduated from the Nanjing University liberal arts classes majoring in history and literature and philosophy, University General Education classes. 1975.09-1977.10 Nanjing University liberal arts class the philosophy and history of professional learning 1977.10-1978.05 in Jiangsu province Yangzhong county Wang new commune culture deputy director of Jiangsu province 1978.05-1982.01 Yangzhong station deputy stationmaster, Secretary of county Party Committee Office of Jiangsu province 1982.01-1983.09 Yangzhong County commune (Village) deputy director of supervision deputy secretary and Secretary of Party committee of Jiangsu Province 1983.09-1985.01 Yangzhong County Deputy Secretary on behalf of the county, county Party committee secretary of the Communist Youth League of Jiangsu 1985.01-1989.11 provincial Party Secretary of Jiangsu Province Nongken 1989.11-1994.11 agribusiness Corporation Deputy Secretary and Secretary of the Party Committee Standing Committee of Jiangsu Provincial Commission for Discipline Inspection 1994.11-1995.03 1995.03-1997.05 Jiangsu Provincial Commission for Discipline Inspection Committee, provincial department (training class professional study political economics students 1992.10-1995.10 Nanjing University School of business courses in learning) 1997.05 Vice Minister of -2000.12 Deputy Secretary of Jiangsu Province, the provincial supervision department and supervision department of the Central Commission for Discipline Inspection Committee 2000.12-2002.11 2002.11-2007.10, Vice Minister of the Ministry of supervision (during the period: 2006.03-2006.07 at the Central Party School in learning 2007.10-2007.12) Deputy Secretary of the Central Commission for Discipline Inspection (2007.11 clear to the ministerial level), deputy secretary of the Central Commission for Discipline Inspection Supervision Department Deputy Minister 2007.12-2013.03 (2003.11-2008.12 concurrently the Beijing Olympic Committee Director oversight) (during the period: 2010.05-2010.07 at the Central Party School in learning 2013.03-) and Deputy Secretary of the Central Commission for Discipline Inspection and supervision minister (November 2016 ceased), the national Bureau of corruption prevention eighteenth central committee. The sixteenth session of the Central Commission for Discipline Inspection, standing committee, the seventeen session of the Central Commission for Discipline Inspection of the Standing Committee, deputy secretary of the eighteen. (Communist Party of China News Network Information) editor: Zhang Xiaoya相关的主题文章: